Çocuklarda Akar Alerjisi

Çocuklarda Akar Alerjisi

Çocuklarda Akar Alerjisi

Eğer evde akar alerjisi olan bir çocuğunuz varsa hayat sizin için daha zor geçiyor olabilir. Alerjik çocuklar için döküntüler, cilt kızarıklıkları, hapşırıklar, öksürükler ve her bahane ile akan burunlar hayatın bir parçası çoğu zaman. Akar alerjisi ise çocuklarda en sık görülen alerji tiplerinden. Gelin hep birlikte akar alerjisi nedir, bunun için evde ne gibi önlemler alabiliriz buna bir bakalım.


Ev tozu akarı nedir?

Dermatophagoides adı verilen bu akarlar 0.2- 0.3 mm boyutunda, 8 kancası bulunan, gözleri görmeyen bir böcekçik yani artropotturlar. İnsan deri döküntüleri, tüy, iplik ve diğer ev tozları ile beslenirler.

 

Ev tozu akarı en sık nerelerde bulunur?

Akarlar, tüm tekstil eşyalarında, yatak, yorgan, nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfları, battaniye ve halı gibi yünlü materyaller, perde ve kumaş kaplı mobilyalar, çocuk odasındaki tüylü hayvanlarda yaşayabilirler. Yatak ve yorganlarda çok bulunur çünkü bu materyallerde beslenebilecekleri bolca deri döküntüsü vardır.


Ev tozu akarına karşı alınabilecek önlemler

Halıları kaldırın: Akarların en sevdiği yerlerden biri de halılardır. O yüzden özellikle yatak odalarında halıları kaldırın. Halı yerine çamaşır makinesinde yıkanabilecek ince örgü kilimler kullanılabilir. Kilimler 60 derecede yıkandığında hem ev tozu akarları ölür, hem de akarların dışkı parçacıkları suyla uzaklaştırılmış olur. Altmış derecede yıkanmaya uygun olmayan kilimlerin 40 derecede yıkanması ve hasta odası dışındaki alanlarda kullanılması mümkündür.


Dengeli ve sağlıklı beslenmesine özen gösterin: Dengeli ve sağlıklı beslenmeyen bir çocuğun her tür alerji ve hastalığa daha açık olduğu aşikar. İlk 6 ay anne sütü, anne sütü yokluğunda doktorunuzun önereceği mama, uygun ve zamanında ek gıdaya geçiş, abur cuburdan uzak, her besin grubuna dengeli yer veren bir beslenme tarzı ise sağlıklı beslenmenin anahtarı.
 

Probiyotik desteği önemli: Dost bakteri diye de tanımlayabileceğimiz probiyotikler başta bağırsaklarımız olmak üzere havada, suda, toprakta da bulunuyor ve zararlı bakteriler ile devamlı bir savaş halindeler. Probiyotikler solunum ve sindirim sistemi hastalıklarında tedavi desteği olarak kullanılıyor. Doğal olarak da turşu, kefir, yoğurt, şalgam gibi yiyeceklerde var. O yüzden alerjenlerden korunmak için de çocuklarımızın menülerine doğal probiyotikli yiyeceklerden eklemekte fayda var. Hatta her geçen gün faydalarına yenisi eklenen probiyotiklere, endüstri de kayıtsız kalamamış olacak ki kullanımımıza probiyotikli sabun, diş macunu, probiyotikli mamalar, hava ve yüzey temizleyicileri gibi ürünler sunulmakta.Toz akarlarını önleme de kullanılan hava ve yüzey temizleyicileri,evsel temizlik ürünleri artık ülkemizde de bulunabilmektedir.

Nevresimleri yıkayın: Haftada en az bir kez nevresim ve çarşafları 60 derece ısıda yıkayın. Daha düşük dereceler akarları öldürmez. Deterjanlar da akarları öldürmez.


Etkin elektrik süpürgeleri kullanın: HEPA Filtresi (High Efficiency Particulate Absorbing) yüksek etkili parçacık emicisidir. Havadaki çok küçük zerrecikleri süzerek temizler. toz emen süpürgeden etrafa toz saçılmaz. Hasta temizlik sırasında ortamda bulunmamalıdır veya o esnada maske takmalıdır.

Peluş oyuncaklarla vedalaşın: Bolca akar barındıran bu oyuncakları en azında bebeğinizin odasından uzaklaştırın.


Kanape kumaşı için seçeceğiniz materyal önemli: Kanepeler en fazla akarın bulunduğu eşyadır. Kanepenin içindeki sünger destekler nemi tutar ve akarlar için iyi bir yuvadır. Kanepelerin yerine sentetik veya deri kaplamalı ahşap mobilyalar kullanılmalıdır.

 

Ortamı sadeleştirin: Ne kadar çok eşya o kadar çok akar demektir. O yüzden akar alerjisi olan çocuklar için özellikle de yatak odalarında ne kadar az eşya varsa o kadar önemli. Gene ortalıkta oyuncak, kıyafet, eşya, kitap bırakmamakta fayda var. Kullanılmayan oyuncaklar kutulara konup kaldırılmalı.


Klimalarınızın bakımını yaptırın: Akardan korunma yollarından biri de klimalarınızın hava filtrelerini sık aralıklarla değiştirmektir. Klimalarınızın bakımını periyodik aralıklarla yaptırın. Bakımı ve temizliği iyi yapılmış, filtresi yenilenmiş bir klima sizi fazla elektrik harcamaktan, çocuklarınızı alerjenlerden korur. Eğer imkanınız varsa alerjenleri tutan özel filtrelerden alın.
Ortamı içerideki havayı kullanarak temizleyen ve dışarıdaki havayı kullanmayan klimaları tercih edin.

Elyaf yorgan ve yastık kullanın: Kuş tüyü, kaz tüyü ve yün yatak, yorgan ve yastıklar ev akarlarının yerleşmesi için mükemmel bir ortam sağlarlar. Bir çocuğun ortalama 10-12 saat uyuduğunu düşünürsek allerjik bir çocuk, eğer kaz tüyü veya yün bir yorganla uyuyorsa hayatının üçte birini bol miktarda ev akarı ile birlikte geçiriyor demektir. Elyaf kullansanız bile alerjenleri hapseden kılıflar kullanmakta fayda var.

 

Giysi seçimine dikkat edin: Çocuklarınıza terletmeyen, pamuklu ve rahat giysiler giydirmeye özen gösterin. Nemli ve terli cilde alerjenler daha kolay yapışır.

Odanın nemini ve ısısını ayarlayın: Akarlar %55 in üstündeki nemi ve 25 derecenin üstündeki hava ısısını severler. O yüzden bir nem ölçer ve termometre ile en azından yatak odasının nem ve ısısını kontrol etmekte fayda var. Buhar makineleri ile bilinçsizce evi nemlendirmek doğru değil. Nem ölçere bakarak eğer odanın nemi çok azsa kalorifer peteği üzerine su koyma veya özel buhar verici makineler ile oda nemlendirme yoluna gidilebilir. Odanın çok nemli olması da çok kuru olması da alerjik semptomların daha kolay ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Perde seçimi: Perdeler kalın kumaş ve duvardan duvara değil, kolay yıkanabilir malzemeden ve pencere boyutunda hazırlanmalı ve ayda bir yıkanmalıdır. Gölgelikler ya da stor perdeler tercih edilebilir.

 

Uzm.Dr. Elif Çakır

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Diğer Haberlerimiz

Toz Akarı Alerjisi ve Önleme Yolları
Toz Akarı Alerjisi ve Önleme Yolları

Toz akarı alerjisi ve önleme yolları.docx Toz akarı alerjisi, bağışıklık sisteminin belli bir toz...

Devamı
Probiyotik Esaslı Hava ve Yüzey Temizliği
Probiyotik Esaslı Hava ve Yüzey Temizliği

Probiyotik Esaslı Hava ve Yüzey Temizliği Kişisel alanınızda sağlığınızı tehdit eden risk...

Devamı

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis