Toz Akarı Alerjisi ve Önleme Yolları

Toz Akarı Alerjisi ve Önleme Yolları

Toz akarı alerjisi ve önleme yolları.docx

Toz akarı alerjisi, bağışıklık sisteminin belli bir toz akarı proteinine reaksiyon göstermesidir. Bazı kişilerde akar alerjisi, iltihabi durumun birincil nedenidir ve solunum yolları ile akciğerlerde sıkışma (astım), hırıltı, nefes darlığı ve diğer nefes alma güçlükleriyle sonuçlanır. Toz akarları, örümceklere benzer ama mikroskop olmaksızın görülemeyecek kadar küçüktürler. Toz akarları, insanların döktüğü deri hücrelerini yerler, sıcak ve nemli ortamlarda gelişirler. Çoğu evde yatak, döşemeli mobilyalar ve halılar toz akarları için ideal bir yaşam alanı oluştururlar. Evinizdeki toz akarlarını azaltacak adımlar atmak, toz akarı alerjisini çoğunlukla kontrol edebilir. Belirtileri ve astımı idare etmek için ilaç ya da başka tedavilere de ihtiyacınız olabilir.

Toplumun %9’ unda toz akarı alerjisi görülmektedir. Çocuklarda bu oran %20 ler seviyesindedir. Tüm alerjiler içerisinde en yüksek oranla ev tozu akarı alerjisi 1. sırayı alır.

Peki ev tozu akarı nedir ve nasıl oluşur?

Toz akarları gözle görülemeyecek kadar küçük mikroskobik böceklerdir .Parazit olarak adlandırılabilirler. %50’nin üstünde nem oranı ve yüksek sıcaklıktaki ortamlar üreme ve yaşamaları için elverişlidir. En çok yatak, halı ve perdelerde görülür. 10 yıllık bir yatakta 5-10 milyon arası toz akarı bulunabilir. Böyle bir yatağın ağırlığının yarısı toz akarı(canlı ve ölü),toz akarı yumurtası, dışkısı ve bizden dökülen ölü cilt hücrelerinden oluşur.

Haftada yaklaşık 15 gr ölü cilt hücresi döküyoruz. Günümüzün yaklaşık 8-10 saati yatakta geçiyor.1 gr ölü cilt hücresi 1 milyon toz akarını besleyebilir.

Toz akarlarının dışkıları alerjiye neden olduğu gibi, vücutlarında bulunan bir protein türü de alerji yapabiir.

Bebeklerin hayatlarının ilk dönemlerinde ev tozu akarlarıyla karşılaşmaları alerji ve astım gelişimi için risk faktörüdür.

Evinizi sık havalandırmak, çarşafları ve yastık kılıflarını sıkça değiştirmek ve yüksek ısılarda yıkamak toz akarlarını azaltabilir. Nemi azaltmak ve ısıyı düşük tutmak ise çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Fakat 10 mikrogram toz akarı alerjeni astım atağı geçirmek için yeterlidir. Alınan tüm bu önlemler çoğu zaman yeterli olmamaktadır .

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte toprakta bulunan bazı probiyotik bakterilerin toz akarı ve polen gibi alerjenlere karşı etkinliği keşfedilmiştir. Hava ve yüzey temizliğinde kullanılan bu probiyotikler toz akarı dışkılarını ve onların beslenme araçları olan ölü cilt hücrelerini tüketirler ve 15 gün gibi bir sürede bu alerjenleri minimum seviyeye düşürürler. Ayrıntılı bilgi için www.pronevo.com

 

Diğer Haberlerimiz

Çocuklarda Akar Alerjisi
Çocuklarda Akar Alerjisi

Çocuklarda Akar Alerjisi Eğer evde akar alerjisi olan bir çocuğunuz varsa hayat sizin için daha zor...

Devamı
Probiyotik Esaslı Hava ve Yüzey Temizliği
Probiyotik Esaslı Hava ve Yüzey Temizliği

Probiyotik Esaslı Hava ve Yüzey Temizliği Kişisel alanınızda sağlığınızı tehdit eden risk...

Devamı

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis